Hírek


Nyitóoldal > Hírek > Új adókedvezmények hosszútávú befektetőknek

Új adókedvezmények hosszútávú befektetőknek

2009.11.06


A hosszabb távú megtakarításra új adókedvezményekkel serkentené a kedvet a kormány.

Jogszabály tervezetek - adókedvezményekről
Panerai Replica Watches
A parlament a múlt héten általános vita keretében foglalkozott azzal a módosító javaslattal, amely - a többi között - a hosszú távú megtakarítások ösztönzésére vezetne be új szabályokat. Ha a törvényalkotási folyamatban nem változik az elképzelés, és az Országgyűlés is elfogadja az előterjesztést, a tervek szerint januártól jelentős adókedvezményeket kapnak azok a magánszemélyek, akik vállalják, hogy hosszabb időre lekötik megtakarított pénzüket.

Milyen kedvezményben részesülhetünk?

Hároméves befektetés esetén a hozam után (bankbetétek esetében a kamat után) fizetendő, alapesetben 20 százalékos adó helyett csak 10 százalék lenne az elvonás, míg egy ötéves lekötésnél egyáltalán nem kellene adót fizetni. (Ezzel párhuzamosan 2011-től több lépcsőben megszűnne a nyugdíj-előtakarékossági számla kedvezménye, az itt tartott befektetést át lehetne forgatni az új lehetőségekbe.)

A gyakorlatban hogy működik a kedvezmény?

Az új kedvezmény a gyakorlatban úgy nézne ki, hogy a hitelintézettel vagy a befektetési szolgáltatóval tartós befektetési szerződést kötő ügyfél speciális számlára helyezi el a lekötni kívánt összeget, minimum 25 ezer forintot. (Az induló összeg később már csak az időközben elért hozamokkal növelhető, befektetési szerződésből viszont bármennyit lehet kötni.)

Értékpapírt csak forinttért?

A speciális számláról lehet aztán például részvénybe,Panerai Replica Watches állampapírba, befektetési jegybe vagy bankbetétbe fektetni a megtakarítást - azzal a megkötéssel, hogy csak forintban denominált értékpapírokat vásárolhat az ügyfél, vagyis külföldi részvényt vagy befektetési alap jegyeit nem.

Öt évig lekötött bankbetét?

A három-öt éves periódus persze nem azt jelenti, hogy ennyi ideig kell egy betétben vagy részvényben tartani a pénzt. (Ilyen hosszú időre szóló bankbetét például nincs is a piacon, jelenleg a három-hat havi lekötések a legkeresettebbek.) A futamidő alatt a befektetések összetétele szabadon variálható, s még csak nem is kell folyamatosan lekötni minden megtakarítást, a lényeg az, hogy a pénz végig a speciális számlán maradjon.

Felvehető-e a lekötött pénz?

Ha valakinek mégis előbb lenne szüksége az így lekötött összegre, természetesen bármikor kiveheti pénzét a számláról, de a három évnél előbb feltört megtakarítások esetében a megszakításig összegyűlt hozam után a jelenlegi kamatadónál is nagyobb, 25 százalékos közterhet kell fizetni - ha az összegnek csak egy részét veszi fel az ügyfél, akkor természetesen csak az arányos rész után.

Hasonló a helyzet, ha valaki például a hároméves periódus végén kiveszi pénze egy részét, a többit pedig még két évre a számlán hagyja: ilyenkor a felvett összeg hozama után kell a tízszázalékos adót megfizetni, míg a fennmaradó, csak az ötéves ciklus végén felvett pénz után már egyáltalán nem kell adózni. A szakemberek véleménye igen eltérő a tekintetben, hogy a törvénytervezet mekkora hatással louis vuitton replica lehet a piacra, abban azonban egyetértés van, hogy ösztönözni kell a háztartásokat a hosszabb távú megtakarítások növelésére. (Az MNB szakértői és a Népszabadság 2009. október 26. cikke alapján)

Fórum


Kérdéseit felteheti az email címen, hamarosan megválaszoljuk!


Nyitóoldal > Fórum > A társaság ügyvezetője és tulajdonosa felelőssége

A társaság ügyvezetője és tulajdonosa felelőssége

2009-09-08


Az alábbiakban a gazdasági társaság ügyvezetője és tulajdonosa felelőségeinek főbb pontjait mutajuk be.
Tömören összefoglaljuk az alapvető felelősségeket, Best Replica Watches a magyar jog alapjaiban definiált korlátolt felelősséget. Ezután röviden kitérünk a kivételes szabályokra, összefoglalásszerűen bemutatjuk a korlátolt felelősség kiterjesztését illetve annak egyes vitatható pontjait.

- Alapok - Milyen alapvető felelőssége van az ügyvezetőnek és a tulajdonosnak

A magyar társasági jog 1988 óta az alábbi alapokon áll:
a) A kft./rt. éles elkülönítése a tagok mögöttes felelősségével működő többi társasági formától. A tagok/részvényesek (továbbiakban: tag) a társaság tartozásaiért a hitelezők felé nem felelnek.

b) A hitelezőkkel szemben kizárólag a társaság felel, ugyanúgy, mint amikor a társaság okoz kárt harmadik személynek. A károsult kizárólag a kft./rt.-t perelheti, és csak a társaság léphet fel a kárt ténylegesen okozó ügyvezetéssel szemben.

c) A vezető tisztségviselő az ilyen tisztséget betöltő személyektől általában elvárható gondossággal, önfelelősséggel vezeti a társaságot. Az egyszemélyes kft./rt. kivételével a tulajdonosok által nem utasítható, hatáskörét kizárólag a tag(köz)gyűlés vonhatja el, de csak akkor, ha erre a létesítő okirat feljogosítja.

d) Az ügyvezetés a társaság érdekeinek elsődlegessége alapján köteles eljárni.




Elfogadott kivételek

- A tagok felelőssége - a társaság felelősségánek átvitele a tagokra

Ezen alapelvek alól a későbbi jogfejlődés két kivételt tett. Az első az úgynevezett tagokra való felelősségátvitel, amely a Ptk.-beli joggal való visszaélés tilalmából származik. A kft./rt. önálló jogi személyiségével, a tagi felelősség kizárásával visszaélni nem lehet, a korlátolt felelősséget rendeltetésszerűen kell használni. Nem hivatkozhat a társaság hitelezők kielégítése nélküli megszűnése esetén felelőssége hiányára az a tag, aki a fentiekkel a hitelezők rovására visszaélt. Ez elsősorban akkor fordulhat elő, ha a tag a társasági vagyont saját maga vagy más személy javára úgy csökkentette, hogy ezáltal a társaság a hitelezők követeléseit nem tudja kielégíteni. Ilyenkor a bíróság a kft./rt. önálló felelősségét áttörve átviheti a felelősséget a tagra.

- Az ügyvezetés mögöttes felelőssége

Ehhez a helyes kivételhez a gazdasági törvény (Gt.) 2007. évi módosítása egy igen vitatható szabályt tett hozzá, amely az ügyvezetés mögöttes felelősségére vonatkozik. A társaság fizetőképtelenségével fenyegető helyzet bekövetkezése után az ügyvezetés nem a társaság érdekei, hanem a hitelezők érdekeinek elsődlegessége alapján köteles eljárni.

- Fizetőképtelenséggel fenyegető helyzet

A csődtörvény szerint a fizetőképtelenséggel fenyegető helyzet bekövetkezte az az időpont, amelytől kezdve az ügyvezetés előre látta, „ésszerűen” láthatta, hogy a társaság nem lesz képes kielégíteni tartozásait.

- Az ügyvezető - a hitelezőkkel szemben fennálló helytállási, kártérítési - kötelezettsége

Ha a fizetésképtelenséggel fenyegető helyzet a veszélye esetén nem a hitelezői érdekek alapján jár el az ügyvezetés, akkor fennáll a hitelezőkkel szembeni helytállási kötelezettsége. A csődtörvény szerint a hitelező, sőt, a felszámoló is a felszámolási eljárás időtartama alatt keresettel fordulhat a bírósághoz és kérheti annak megállapítását, hogy azok a vezető tisztségviselők, akik a felszámolási eljárás megkezdését megelőző három évben ellátták a társaság ügyvezetését, nem a hitelezők érdekeinek elsődlegessége alapján jártak el, és ezáltal a társasági vagyon csökkent.



- Mikor mentesül az ügyvezető a kártérítési felelősség alól

A kártérítési felelősség alól az ügyvezetés akkor mentesül, ha bizonyítja, hogy a fizetőképtelenség veszélyének bekövetkezte után az adott helyzetben általában elvárható módon mindent megtett a hitelezői veszteségek csökkentése érdekében. Ha a felszámolás előtt az eredménybeszámoló közzétételére és letétbe helyezésére nem került sor, a hitelezői érdekek sérelmét vélelmezni kell.

- Vitatható és kidolgozatlan kivételes felelősségi szabályok

A fenti ügyvezetési felelősséggel kapcsolatos rendelkezések elvi alapja igen vitatható, és a szabályok technikai kidolgozottsága sem megfelelő. Az ügyvezetés a társasággal munkaviszonyban/megbízási viszonyban áll, nem várható el, hogy a társasági és a hitelezői érdekek ütközése esetén az utóbbit helyezze előtérbe saját munkáltatója/megbízója érdekeivel szemben. Ne feledjük, még nincs csőd-/felszámolási eljárás! Ha hitelt veszünk fel, beruházást eszközlünk, jelenthet-e ez hitelezői szempontjából veszélyhelyzetet? Ennek megítélése bizonytalan és szubjektív.

További kérdés, hogy a megállapítási kereset hogyan fordul át az ügyvezetéssel szembeni kártérítési követelésbe. A megállapítási keresetet ugyanis a felszámoló is megindíthatja, aki nem károsult. A felszámolási eljárás befejezése előtt honnan lehet tudni, ki a kielégítetlen hitelező és milyen összeggel?

- Tagi mögöttes helytállás vagy az ügyvezetés kártérítési felelőssége

Az sem rendezett, hogyha mind a tagi mögöttes helytállásnak, mind az ügyvezetés kártérítési felelősségének van jogalapja, melyik részesítendő előnyben, vagy esetleg párhuzamosan is indíthatók az eljárások. Látható, hogy számos megválaszolatlan kérdés merül fel az ügyvezetés hitelezőkkel szembeni felelősségével kapcsolatban, amelyre vonatkozó rendelkezéseket a Gt. következő intézményes felülvizsgálata során törölni indokolt.
(A leíráshoz felhasználtuk Dr. Sárközy Szabolcs, 2009 július 20.-án a Világgazdaságban megjelent cikkét). 2009 július 20.-án a Világgazdaság

Kezdő és kis- vállalkozásoknak

Könyvelés Adótanácsadás
Cégalapítás
Áraink és ajánlatkérés


Elérhetőség

Bp. I.ker. Pauler u. 17.
A Déli pályaudvartól öt percre
Megközelíthető:
18-as villamossal, Metróval,
5-ös, 178-as, 105-ös, 16-os busszal

térkép I. kerület

Számely Gábor
ügyvezető partner
Tel: +36
1 225 15 17


Szenes Katalin
partner
Tel: +36
1 225 15 17


Szabó Éva
vezető munkatárs
Tel: +36
1 225 15 17


Szabó Krisztina számítástechnikai vezető
vezető munkatárs
Tel: +36
1 225 15 17